Przejdź do treści
Gemstone_main

Na progu zielonej transformacji

W dniach 20-21 lutego 2024 roku odbyło się spotkanie partnerów w ramach projektu GEMSTONE, realizowane w międzynarodowym konsorcjum, mające na celu poprawę wiedzy i przygotowania przedsiębiorstw z sektora wytwórczego do wyzwań związanych z "Green Manufacturing".

Mieliśmy zaszczyt gościć partnerów projektu w Białymstoku, gdzie odbyło się wiele ważnych dyskusji i inspirujących rozwiązań. Spotkanie było świetną okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowego postępu projektu, ale również do czerpania dobrych praktyk oraz spotkań z przedstawicielami sektora przemysłowego. 

 

Wizyta studyjna u "zielonego" lidera w regionie

Dzięki uprzejmości naszego klastrowicza, firmy SaMASZ Sp. z o.o., wiodącego producenta maszyn rolniczych w zielonych barwach, mieliśmy okazję odwiedzić nowoczesną fabrykę firmy, która stanowi przykład zielonych rozwiązań w produkcji, uwzględniając efektywność energetyczną, materiałową i eko-projektowanie. Przedstawiciele SaMASZ zaprezentowali swoje innowacyjne rozwiązania oraz strategie związane z ekologicznym podejściem do produkcji. W trakcie prezentacji Sławomira Dobrzańskiego, Dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, partnerzy mieli okazję zapoznać się z zaawansowanymi technologiami wykorzystywanymi przez firmę, a także z jej podejściem do zrównoważonego rozwoju.

 

Ekologiczne podnoszenie kompetencji

Kolejnym punktem programu było odwiedzenie Politechniki Białostockiej, gdzie partnerzy mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym Centrum Kształcenia Kompetencji - DemoLabem. Laboratorium to, wyposażone w zaawansowane maszyny, umożliwia studentom oraz pracownikom firm zdobycie oraz podnoszenie praktycznych umiejętności, niezbędnych do odniesienia sukcesu w dzisiejszym przemyśle. Spotkanie poprowadził dr inż. Bogusław Hościło.

Więcej o DemoLabie można przeczytać w artykule Politechniki Białostockiej odnośnie podpisania listu intencyjnego z Klastrem.

 

Misja GEMSTONE

Spotkanie było kolejnym etapem realizacji projektu, które nie tylko umożliwiło partnerom wymianę wiedzy i doświadczeń, ale także potwierdziło solidarność i zaangażowanie całego konsorcjum w osiągnięcie zamierzonych celów. 

Dotychczas w ramach działań projektowych przekazano blisko 800 000 EURO na Granty skierowane do sektora MŚP, które planują wdrażać rozwiązania przemysłowe z zakresu "Green Manufacturing".

Projekt GEMSTONE kontynuuje swoją misję, zmierzając ku ewolucji sektora wytwórczego w kierunku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości. Przeszłość pokazała, że wiele zostało już osiągnięte, ale przyszłość przynosi jeszcze wiele wyzwań. Jesteśmy gotowi na dalszą współpracę i działania na rzecz osiągnięcia sukcesu, który będzie miał trwały wpływ na przyszłość przemysłu.

Więcej informacji projekcie na www.projectgemstone.eu.