Przejdź do treści
Klaster Obróbki Metali partnerem Subcontracting 2018

- Będziemy uczestniczyć w Targach Kooperacji Przemysłowej Subcontracting, aby zademonstrować i pochwalić się naszymi produktami, nawiązać nowe relacje z kontrahentami, wzmocnić więzi z firmami z Klastra - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali. - Korzyści z uczestnictwa w tym wydarzeniu to przede wszystkim obecność w gronie najlepszych przedsiębiorstw w Europie i na świecie. Występowanie wspólnie obok sąsiadów, z którymi na codzień współpracujemy w ramach Klastra, daje nam przede wszystkim siłę przetargową.

Razem można więcej

Ponad 20 firm członkowskich Klastra Obróbki Metali weźmie udział w tegorocznych Targach Kooperacji Przemysłowej Subcontracting. Dziesięć firm skorzysta z dofinansowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który od lat wspiera przedsiębiorstwa z regionu podczas ich prezentacji na imprezach targowych. Część prezentacji zostanie natomiast sfinansowana z projektu 2.3.3 Programu Operacyjny Inteligentny Rozwój Superfabryka 4.0.

KOM po raz drugi został partnerem tego prestiżowego wydarzenia, na którym spotykają się przedsiębiorcy z kraju i ze świata  poszukujący kontrahentów, dostawców czy podwykonawców. Jako organizacja zrzeszająca prawie 100 podmiotów branży metalowej i maszynowej Klaster stara się wnosić wartość dodaną poprzez wsparcie merytoryczne i organizacyjne targów.

Warsztat Managera

Podczas ubiegłorocznej edycji przygotowana została m.in. strefa Speaker’s Corner, poświęcona działaniom i procesom związanym z konsolidacją i wzrostem konkurencyjności polskiej branży podwykonawstwa i kooperacji. W strefie  odbył się cykl fachowych warsztatów, dyskusji oraz seminariów na temat konsolidacji polskiej branży metalowo-maszynowej, nowych trendów w podwykonawstwie, współpracy nauki i biznesu w praktyce, konkurencyjności polskiego przemysłu, finansowania biznesu.

W tym roku strefa Warsztat Managera będzie aktywna przez trzy dni, zawsze w godzinach porannych, a przewidywana liczba uczestników to od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Gorącym tematem tegorocznych targów będzie Przemysł 4.0. Ta rewolucja jest tuż za progiem, a najważniejsze pytanie brzmi: jak się do niej skutecznie przygotować? Przemysł 4.0 to nie tylko automatyzacja i robotyzacja produkcji. To także zmiana filozofii biznesowej oraz nowe kompetencje kadry kierowniczej i pracowników, a także nowe podejście do klientów. Czy polska gospodarka odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Dyskusje i debaty na targach ITM Polska przybliżą te zagadnienia.

Efektywność klastrów - trendy światowe na polskim gruncie

Dodatkową atrakcją targów będzie konferencja zorganizowana wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Klaster Obróbki Metali dotycząca rozwoju klasteringu w Polsce. O polskiej polityce klastrowej, narzędziach wsparcia współpracujących firm oraz roli klastrów w rozwoju gospodarczym dyskutować będą najwybitniejsi znawcy klasteringu w Polsce.

Wśród zaproszonych gości znajdą się reprezentanci Krajowych Klastrów Kluczowych, czyli elita w świecie klasteringu. Najważniejszym celem konferencji jest zaproszenie do współpracy firm, które dotychczas nie funkcjonowały w ramach klastrów i przedstawienie korzyści wynikających z takiej współpracy.

Kurs na rozwój

Nikt z wystawców KOM nie ma wątpliwości, że w takich wydarzeniach warto i trzeba uczestniczyć. Poszukiwanie klientów, kooperantów to jedno. Istotne jest też podejrzenie oferty konkurencji, jak i pochwalenie się swoimi produktami i usługami. Tym bardziej, że jest co pokazywać. Firmy skupione wokół Klastra Obróbki Metali to elitarne i prestiżowe grono innowacyjnych przedsiębiorstw, posiadających ogromny potencjał z najnowocześniejszymi na świecie parkami maszynowymi. Zatrudniają łącznie ponad osiem tysięcy pracowników zaś 40 proc. przychodów stanowi eksport na 100 światowych rynków.

Klaster Obróbki Metali jako Krajowy Klaster Kluczowy realizuje projekt Superfabryka 4.0, w którym udział bierze 16 podmiotów, które mają szansę na  finansowe wsparcie technologii niezbędnej do dalszego rozwoju firm.

- Targi Subcontracting 2018 będą organizowane w partnerstwie z Klastrem Obróbki Metali. Nasz potencjał został dostrzeżony i doceniony. Firmy skupione w klastrze na co dzień często konkurują ze sobą, ale współpracują również przy wymianie technologii, poszukiwaniu nowych rynków zbytu na swoje produkty, wspólnej promocji potencjału czy pozyskiwaniu funduszy na rozwój. Tworzymy zatem swoistą „Inteligentną Super Fabrykę 4.0” - tłumaczy Sebastian Rynkiewicz, koordynator KOM.

Ubiegłoroczna edycja targów Subcontracting, zgodnie z założeniami, w stosunku do debiutu KOM i pierwszego wystąpienia sprzed dwóch lat, odnotowała  zdecydowany rozwój. Klaster prezentował się wspólnie z kilkunastoma firmami, wcześniej były to jedynie trzy przedsiębiorstwa. Targi Kooperacji Przemysłowej zmieniły również swoją lokalizację, jeżeli chodzi o pawilon, na bardziej atrakcyjną, co skutkowało większą rzeszą odwiedzających.

Również w tym roku prezentacja KOM będzie zauważalna i wyróżniająca się spośród innych stoisk wystawowych.

- Jesteśmy zadowoleni z liczby zapytań ofertowych, które pojawiały się podczas poprzednich edycji Subcontracting, zainteresowaniem członkostwem w Klastrze, jak też całym szeregiem usług, które oferujemy swoim członkom - mówi Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM. - Targi te już swoim zasięgiem wykraczają poza Polskę, mieliśmy rozmówców z Niemiec, Francji, Turcji. Nasza ocena jest jak najbardziej pozytywna. Zawieramy tu szereg wstępnych umów o współpracy z partnerami z kraju i zagranicy, co do dalszych kierunków promocji Klastra i działań na rzecz branży metalowo-maszynowej oraz firm zrzeszonych w naszym Klastrze.