Przejdź do treści
GZW TECH

18 stycznia 2022 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Grupy Zaawansowanej Współpracy Technologicznej. Tematyka spotkania dotyczyła obowiązków środowiskowych, które spełniać muszą przedsiębiorstwa produkcyjne. Wydarzenie zorganizowane zostało w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

 

Zagadnienia dotyczące szeroko rozumianej ochrony środowiska, w tym logistyki odzysku, zrównoważonych łańcuchów dostaw oraz gospodarowania odpadami i opakowaniami - to tylko niektóre z kwestii omówionych na spotkaniu. Przedsiębiorstwa stają przed wieloma problemami związanymi z rozumieniem przepisów dyrektyw unijnych, określeniem polityki środowiskowej w swoich organizacjach; muszą również zmierzyć się z kosztami, jakie generują proekologiczne rozwiązania.

 

Klaster Obróbki Metali zorganizował spotkanie z firmą Projekt Zero Waste, która zajmuje się obsługą firm w zakresie ochrony środowiska, audytami środowiskowymi oraz sprawozdawczością środowiskową. Prowadzi rejestrację i zarządzanie rejestrem BDO dla firm oraz zajmuje się pozwoleniami na gospodarowanie odpadami i decyzjami środowiskowymi. Współpraca z firmą Projekt Zero Waste daje przedsiębiorcom wiele korzyści, między innymi wskazuje prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków środowiskowych, co ogranicza ewentualne nałożenie kar i mandatów wynikających z niedopełnienia formalności czy niewiedzy o aktualnych zmianach w przepisach środowiskowych. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy klastrowiczów na wyżej wymienione tematy oraz zasięgnięcie opinii eksperta w problematycznych zagadnieniach.

 

Hubert Warzyński – Starszy Specjalisty ds. Projektów Środowiskowych firmy Project Zero Waste, rozpoczął prezentację od omówienia zagadnień dotyczących rejestru BDO. W dalszej części spotkania prelegent przedstawił kompleksowo obowiązki środowiskowe w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw dotyczące gospodarowania odpadami, opakowaniami i raportowania emisji. Po części merytorycznej odbył się panel dyskusyjny, w którym to uczestnicy spotkania mieli okazję zadać pytania związane z gospodarką odpadami w przedsiębiorstwach. Poruszone zostały kwestie m.in. klasyfikacji problematycznych odpadów, sposób określenia wartości odpadów, interpretację pism z urzędów oraz sposoby na recykling nieczystości wytwarzanych przez przedsiębiorstwa.

 

- Obszar gospodarki odpadami i konieczności podejmowania działań wynikających z posiadania odpadów dotyczy wielu firm, a ilość wymagań jest bardzo duża. Spotkanie o tej tematyce to bardzo dobry pomysł, a prowadzący spotkanie -przedstawiciel Project Zero Waste odznacza się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również praktycznym zastosowaniem wymagań. Duży plus za możliwość dyskusji i poruszenie indywidualnych przypadków. Bardzo dobrze zorganizowane spotkanie. Wielkie brawa dla organizatora! Widać doświadczenie oraz dbałość o szczegóły organizacyjne. – tak o spotkaniu opowiada Barbara Milenkiewicz, Pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Systemem z firmy PLUM Sp. z o.o.

 

Rozwój gospodarki odpadami i recyklingu to temat przyszłościowy. W unijnej Strategii na Rzecz Tworzyw Sztucznych zauważono, że potencjał związany z recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. W związku z tym spodziewać się możemy zwiększenia restrykcji i obowiązków związanych z ekologicznymi praktykami przedsiębiorstw. Jak zauważył prelegent recykling to przyszłość zrównoważonej gospodarki, realizowanej w myśl zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, która od lat jest obiektem zainteresowania UE.

 

 

GZW TECH nt. obowiązków środowiskowych pozwoliło uczestnikom spotkania wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz było przestrzenią do zadania pytań ekspertom. Dziękujemy za obecność i zapraszamy do śledzenia klastrowych social mediów, w których publikujemy aktualne informacje o nowych szkoleniach i spotkaniach.

 

Więcej informacji na temat działalności i możliwości współpracy z firmą Projekt Zero Waste dostępne na stronie internetowej www.projectzerowaste.pl.