Krzysztof Kamiński, prezes Grupy Alnea (członka Klastra Obróbki Metali), został laureatem Wektorów 2018. Wysiłki Grupy Alnea zostały docenione za wprowadzanie do naszego życia technologii, które niedawno mogliśmy oglądać tylko na filmach science-fiction. Za to, że zaprzęgła wirtualną rzeczywistość do projektowania, realizowania i nadzorowania zaawansowanych automatycznych linii produkcyjnych. Według obliczeń Grupy, Krzysztof Kamiński to pierwsza osoba z województwa warmińsko-mazurskiego, która została nagrodzona tym prestiżowym wyróżnieniem.
Wektory to nagroda przyznawana od 2002 r. przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej (uprzednio Konfederację Pracodawców Polskich). Wyróżnienia trafiają do wybitnych postaci, które odniosły wyjątkowo błyskotliwe sukcesy gospodarcze lub istotnie zmieniły polską gospodarkę. Nagrody za 2018 rok zostały przyznane zasłużonym na polu innowacji, gdyż Polska nadal nie wykorzystuje w pełni potencjału polskich przedsiębiorców.
Pracodawcy RP wręczając Wektory 2018 wyróżniają firmy, instytucje i osoby, które warto naśladować budując nowoczesną Polskę. Gala podsumowująca 2018 rok odbyła się 12 stycznia 2019 roku w Endorfinie Foksal w warszawskim Pałacu Zamoyskich. Podczas uroczystości wręczono 9 Wektorów i 1 Superwektora.
Obok prezesa Kamińskiego nagrody otrzymali: Wanda Buk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Jakub Goryszewski, prezes zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego UtmostTech Sp. z o.o., Cezary Kozanecki, prezes zarządu Synektik S.A., Andrzej Kozłowski, prezes zarządu Emitel S.A., Paweł Malinowski, twórca i właściciel Grupy Profbud Sp. z o.o., Sp.k., Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Grupy Maspex, Adam Rozwadowski, założyciel Centrum Medycznego Enel-Med S.A., Jan Zając, prezes zarządu Ziko Apteka Sp. z o.o. oraz uhonorowany Superwektorem Zbigniew Jagiełło - prezes PKO Bank Polski.
- Jest to dla mnie osobiście olbrzymi zaszczyt, że nagroda, której laureatami są między innymi premier Morawiecki czy prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, w tym roku trafiła właśnie do mnie i firmy Alnea. Świadczy to o potencjale, jaki tkwi w tej branży i w Grupie Alnea. Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na współpracę z nami i rozpoczęły automatyzację procesów zwiększają produkcję, rozszerzają zatrudnienie, są bardziej przygotowane na zmiany, jakie przyniosą najbliższe lata. Jako firma Alnea wierzymy, że automatyzacja i robotyzacja to podstawa, dzięki której zdecydowanie zwiększymy konkurencyjność polskich firm na rodzimym rynku, ale też na świecie. Bardzo intensywnie pracujemy w obszarze badań i rozwoju. Stworzyliśmy unikatowy na skalę światową system pozycjonowania robota, tzw. Oko dla robota. Szacujemy, że przy wdrażaniu robotyzacji z użyciem naszego systemu oszczędności klienta mogą sięgnąć nawet 50% kosztów wdrożeniowych. Alnea jest otwarta na nowych partnerów gospodarczych i inwestorów, którzy spowodują, że nasz rozwój będzie jeszcze bardziej dynamiczny - powiedział Krzysztof Kamiński, prezes grupy Alnea.
Ważnym elementem aktywności firmy jest także działalność edukacyjna i społeczna. Grupa Alnea wspiera dzieci i młodzież, sponsoruje imprezy lokalne i sportowe oraz wydarzenia kulturalne. Dla firmy niezwykle ważna jest misja Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, tym bardziej cieszy fakt, że została dostrzeżona i doceniona w skali całego kraju. Przedsiębiorstwo jest najlepszym przykładem, że innowacje i inteligentne technologie rozwijają się nie tylko w wielkich ośrodkach przemysłowych. Cieszymy się, że Alnea dołączyła do prestiżowego grona laureatów wśród których znalazły się takie firmy, jak Prokom Software, Telewizja Polska, Grupa Żywiec, PKN Orlen czy Polsat.